Archiwum kategorii: wycieczka

KARNAWAŁOWY SPACER DO OLKA 2021

Jak co roku w styczniu zapraszamy na klubowy spacer karnawałowy (o ile w pandemii może być karnawał) do Samotnej Turni, czyli do głazu narzutowego na Olku. Spacer odbędzie się w najbliższą sobotę 30 stycznia. Zbiorka na Barbarce koło Szkoły Leśnej o godz.12.30. W programie m.in. tradycyjny grzaniec galicyjski. Proszę zabrać naczynia „liturgiczne”. Autobus linii 31 do Barbarki z przystanku początkowego ul. Kolankowskiego odjazd godz. 11.25, z Alei Solidarności odjazd o godz. 11.49, z przystanku Bartkiewiczówny godz. 11.59

Spacer odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Pamiętajcie: nie ma złej pogody, tylko źle ubrani ludzie.

Komunikat specjalny

W ZWIĄZKU Z NASILENIEM PANDEMII KORONAWIRUSA JESTEŚMY ZMUSZENI ZAWIESIĆ PROGRAM JESIENNY, A NA PEWNO WSZELKIE SPOTKANIA W SIEDZIBIE KLUBU. ODWOŁUJEMY TRADYCYJNY WYJAZD LISTOPADOWY. NIE WYKLUCZAMY JEDNAK MOŻLIWOŚCI SPOTKAŃ W PLENERZE Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. O EWENTUALNYCH PIESZYCH WYCIECZKACH W OKOLICACH MIASTA BĘDZIEMY POWIADAMIAĆ ZA POMOCĄ SMS I E- POCZTY. UWAŻAJCIE NA SIEBIE I NIE DAJCIE SIĘ ZASKOCZYĆ WIRUSOWI. WSZYSTKO PRZED NAMI, ZARAZA KIEDYŚ MINIE. JAK GŁOSI HASŁO NA SCHRONISKU NA PRZEGIBKU „BĘDZIE DOBRZE”…..I TEGO SIĘ TRZYMAJMY!

Darz Gór, Zarząd KTG Karpaty
16.10.2020

Wycieczka na zakończenie lata 2020

WYCIECZKA INAUGURACYJNA „POŻEGNANIE LATA”

W sobotę 26 września zapraszamy na wycieczkę pieszą „Pożegnanie Lata” w okolicy Torunia do Lasu Piwnickiego, nad Strugę Łysomicką, na Olek.

Zbiórka na pętli MZK Leśna Polana od godz. 10.30 do 11.00, dojazd autobusem 27 na pętlę lub 31 (w tym przypadku wysiadamy „na żądanie”).

Dojazd np. z centrum miasta autobusem linii 27 z Alei Solidarności o godz.10.03 i 10.33, autobusem linii 31 o godz.9.49 i 10.19.

Trasa piesza: pętla MZK– las na północ od Wrzosów – leśnictwo Lulkowo – staw retencyjny przy drodze Wrzosy – Lulkowo – przejście wzdłuż Strugi do Bobrowych Stawów przez rezerwat Las Piwnicki – przełom Strugi (ciekawe, czy jest w niej jakaś woda) – powrót przez las do pętli MZK Wrzosy I. Cała trasa piesza liczy ok. 11 – 12km

W imieniu Zarządu zaprasza

Julek Wysłouch

Sierpniowa wycieczka do Ostródy

Zapraszamy klubowiczów na tradycyjną wycieczkę krajoznawczą w środku lata.
Tym razem Ostróda w niedzielę 9 sierpnia.
Pod kierunkiem Tadzia Perlika zwiedzimy to miasto w tym zamek i kościoły, pospacerujemy ścieżką wzdłuż jeziora , popłyniemy statkiem, wejdziemy na wieżę itp. Wyjazd PKP Dworzec Wschodni 8.21 , powrót w godzinach przedwieczornych. Prosimy zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzonka. Na miejscu raczej  tylko będzie czas na przekąski i napoje.Do zobaczenia!

Zmarł Andrzej Hermann

30 czerwca 2020 roku zmarł nasz Kolega Andrzej Hermann. Ostatnie pożegnanie odbyło się 13 lipca (poniedziałek) o godzinie 10 w Kaplicy przy Cmentarzu Komunalnym w Toruniu. Msza święta pogrzebowa odprawiona została w Bydgoszczy na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Ludwikowo 4 o godzinie 12:45.

Takimi oto słowami żegnała Go prezes Klubu „Karpaty” Hanna Leszczyńska.

                      Pożegnanie kol. Andrzeja Hermanna – Toruń 13 lipca 2020 r.

Klub „Karpaty” Oddziału Uniwersyteckiego PTTK w Toruniu z głębokim żalem i smutkiem żegna dziś naszego drogiego kol. Andrzeja Hermanna.
Dla Klubu, ale również dla całego Oddziału to strata niepowetowana i powiedzenie „nie ma ludzi niezastąpionych” w tym przypadku całkowicie nie sprawdza się.

Andrzej Hermann urodził się w Bydgoszczy 16 października 1950 r.
Do Torunia trafił dzięki studiom na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Wybrał fizykę, którą ukończył w 1974 r.
Z Uczelnią naszą związany był zawodowo do 1992 r. początkowo jako asystent na Wydziale Fizyki, a następnie pracownik działu zajmującego się komputeryzacją Uczelni. Informatyka przeważała też w jego dalszej pracy zawodowej.

Do PTTK kol. Andrzej należał od 12 maja 1969 r.
Jego zainteresowaniem objęte były dwa kierunki działalności: turystyka górska i krajoznawstwo, przy czym to drugie od pewnego czasu całkowicie nim zawładnęło.
I tak posiadał on uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu, brał udział w Wojewódzkich Zlotach Aktywu Krajoznawczego, współtworzył periodyk „Pomorze i Kujawy”(zdjęcia, artykuły), był współautorem tekstów i zdjęć pierwszego Kanonu Krajoznawczego województwa kujawsko – pomorskiego pod redakcją jego i Henryka Miłoszewskiego Prezesa Oddziału Miejskiego PTTK.
Jako wybitny znawca gór i topografii był kol. Andrzej przewodniczącym komisji egzaminacyjnej na przodowników GOT przy Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK.
Ze szczególnego zaangażowania dał się poznać kol. Andrzej z działalności w ramach Oddziału Uniwersyteckiego PTTK w Toruniu, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję Sekretarza Zarządu, a następnie funkcję członka Komisji Rewizyjnej, opiekował się również w tym czasie biblioteką oddziałową.

Ale w pamięci przede wszystkim pozostaną na zawsze wycieczki jedno i kilkudniowe, organizowane przez niego głównie w ramach koła przyrodniczego, na których błyszczał wiedzą krajoznawczą jak i historyczną.
Wycieczki dalsze i bliższe to była ważna dziedzina działalności kolegi Andrzeja i wielka jego pasja. Organizował je również dla innych organizacji np. Okręgowej Izby Radców Prawnych czy Kamienicy Inicjatyw, z która to ostatnio związał się szczególnie prowadząc również wykłady tematyczne.

Docierały do nas także informacje o współpracy Andrzeja z towarzystwem turystycznym z Bydgoszczy, a także innymi grupami zainteresowanymi jego propozycjami.
Realizując swoje pasje, zgromadził kolega Andrzej ogromny zbiór slajdów, zdjęć i wydawnictw krajoznawczych i górskich, które chętnie udostępniał i z którymi również się dzielił.

Kolega Andrzej nie dbał o zaszczyty i wyróżnienia, ale posiadał liczne odznaki szczególnie górskie w tym przodownika GOT, a  za całokształt działalności otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK.

Jeżeli chodzi o klub turystyki górskiej „Karpaty” do którego należał od 22 lutego 1983 r. to jego aktywność wyróżniała się w sposób znaczny.
Perfekcyjnie przygotowane przez niego prelekcje tematyczne, wyjazdy w góry i wycieczki w tym piesze w okolice i dalsze samochodowe dominowały w całej działalności klubowej.

Znajomość krajoznawczych szczegółów, wiedza historyczna, geograficzna, topograficzna budziła w nas zawsze podziw i uznanie.
Pasja Andrzeja w poszukiwaniu grodzisk i głazów, które były ostatnio szczególnym jego przedmiotem zainteresowań, wciągała nas i zarażała do tego stopnia, że np. pod jego kierunkiem łopatkami kopaliśmy wokół głazu w celu oceny jego faktycznej wielkości.
Wiemy, że Andrzej zinwentaryzował wszystkie liczące się głazy narzutowe w województwie kujawsko- pomorskim i materiał ten był lub będzie z pewnością wykorzystany w odpowiednich publikacjach.

Nigdy nie zapomnimy również wycieczek organizowanych przez Andrzeja do miast, po których oprowadzał nas jak najlepszy miejscowy przewodnik: Gdańsk, Poznań, Olsztyn, Bydgoszcz, Płock, Grudziądz, Chełmno, Włocławek, Lipno, Żnin i inne pomniejsze to były fascynujące przeżycia.

Był również Andrzej znany w klubie z przypominania i obchodzenia różnych ważniejszych rocznic np. urodzin Chopina, bitwy pod Grunwaldem, powstania styczniowego. Organizował wówczas wycieczki do miejsc związanych historycznie z osobami lub wydarzeniami i na tym miejscu w sposób niezwykle obrazowy przypominał fakty w tym również te mniej znane.
Np. w jednej ze wsi na ziemi dobrzyńskiej opowiadał na polnej drodze o aresztowaniu w tym właśnie miejscu przez carską ochranę właściciela ziemskiego współpracującego z powstańcami 1864 r. Było to mocne wrażenie, tak że zdawało się słyszeć stukot powozów i szczęk broni.

Te szczegóły pozwalają na rzeczywisty obraz aktywności naszego nieodżałowanego kolegi.

Tak, Andrzej był jednym z najmocniejszych filarów klubu i będzie nam go bardzo brakowało.

Żegnaj Andrzeju!

Niech niebieskie przestrzenie będą dla Ciebie źródłem poszukiwań i radości.

Żegnają Cię wszyscy klubowicze, tak ci którzy zebrali się na tym pożegnaniu jak i ci którzy są myślami, bo z różnych powodów nie mogli przybyć.

Majówka 2020

Nasz klubowy Majówkowy, czyli Tadziu proponuje w tym roku majówkę z zachowaniem bezpiecznego odstępu. Dotarcie na miejsce we własnym zakresie. Co Wy na to?

Jednak razem

Właśnie zbliża się godzina naszego klubowego spotkania, które się nie odbędzie z powodu panującej pandemii koronawirusa.
Proponuję spędzenie tego czasu w pewnym stopniu razem. Może ktoś z Was, Kochani, zajrzy do zdjęć z wycieczek albo zadzwoni do klubowej koleżanki czy kolegi. Pomyślmy o sobie ciepło.
Pozdrawiam Was z „oka cyklonu”, czyli z dyżuru w laboratorium Szpitala Zakaźnego.
Ania Sztamborska

Odwołanie spotkania

Zarząd Klubu odwołuje spotkanie w dn. 12.03.2020. W związku z panującym zagrożeniem rozprzestrzeniania koronawirusa postanawiamy zastosować się do zaleceń prewencyjnych.
O dalszych postanowieniach i planach członkowie klubu będą informowani telefonicznie lub sms i przez umieszczenie informacji na stronie internetowej.